خرید لپ تاپ می‌تواند یک کار مهیج باشد اما همیشه نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود و ممکن است از خرید لپ تاپ های ارزان حسابی پشیمان شوید. در ادامه به ارائه نکات مهم قبل از خرید لپ تاپ ارزان می‌پردازیم که احتمالاً تاکنون هیچ کس به شما نگفته است، بنابراین پیشنهاد می شود راهنمای خرید لپ تاپ ارزان را از دست ندهید.

امروزه اغلب افراد احساس می کنند با جستجو در اینترنت قادر به بررسی، مقایسه و در نهایت انتخاب محصولات دیجیتال چون لپ تاپ هستند. با اینکه این موضوع تا حدی درست است، اما همواره آنچه که در وب سایت های اینترنتی نوشته می شود و شما مطالعه می کنید لزوماً درست و دقیق نیستند و پس از خرید لپ تاپ با انواع نقص ها، مشکلات و نکات منفی در مورد محصول خریداری شده مواجه می شوید که هیچ جایی به آن اشاره نشده بود. از همین رو ضروری است که حقایق درباره لپ تاپ های ارزان را بدانید.

راهنمای خرید و نکات مهم قبل از خرید لپ تاپ ارزان

صرف نظر از سقوط ارزش ریال، لپ تاپ ها در بازارهای جهانی ارزان شده اند و حالا می توان حتی با مبلغی کمتر از قیمت یک گوشی موبایل، یک لپ تاپ تهیه کرد. از روزهای آغاز پیدایش Laptop تا به امروز، اغلب مردم می دانستند لپ تاپ ها نسبت به کامپیوترهای رومیزی (Desktop) قدرت و توانایی کمتری دارند، اما حالا با ظهور لپ تاپ های گران قیمت، اغلب مردم تصور می کنند مشکل ضعیف بودن لپ تاپ ها نیز برطرف شده است.

نکات قبل از خرید لپ تاپ ارزان

کمی به گذشته بازگردیم، در سال های آغازین پیدایش لپ تاپ ها، کارکرد و وجه تمایز آنها با کامپیوترهای رومیزی مشخص بود، اما امروزه برخی لپ تاپ ها از فرم لپ تاپ خارج شده اند و جز اینکه نام لپ تاپ را یدک می کشند، واقعاً لپ تاپ نیستند! احتمالاً از خواندن آنچه که گفته شد متعجب شده اید. پیش از ارائه هرگونه توضیح بیشتری درباره لپ تاپ ارزان، نخست به موضوعی می پردازیم که بیشتر باعث تعجب شما می شود.

لپ تاپ هایی که لپ تاپ نیستند!

احتمالاً با خواندن عبارت فوق، یکبار دیگر از نوشتار پیش رو ناامید شده اید! چه کسی نمی داند لپ تاپ چیست؟! شاید باور کردن آن سخت باشد اما واقعاً برخی به خوبی نمی دانند لپ تاپ چیست و چه تفاوتی با کامپیوتر رومیزی دارد. برخی تصور می کنند اگر یک کامپیوتر دارای تمام قطعات باشد و بتوان آن را تا کرد و در نهایت آن را در یک کیف گذاشت، این همان لپ تاپ است!

نکات بعد از خرید لپ تاپ ارزان

لپ تاپ (Laptop) یا نوت بوک (Notebook) به کامپیوتری اطلاق می شود که همه اجزای کامپیوترهای معمولی رو میزی را به صورت یکپارچه دارا بوده و قابل حمل نیز باشد.

مهم ترین ویژگی لپ تاپ «حمل پذیری» (Portability) است. حمل پذیری یا قابل حمل بودن، مهم ترین ویژگی لپ تاپ ها و وجه تمایز آنها با کامپیوترهای رومیزی است. اما این ویژگی در برخی محصولات که لپ تاپ محسوب می شوند، روز به روز در حال کم رنگ شدن است.

برخلاف باور بسیاری، قابل حمل بودن به معنی امکان حمل کردن لپ تاپ با خود نیست، بلکه علاوه بر امکان حمل کردن آسان بدون نیاز به جداسازی و متصل کردن قطعات مختلف، می بایست در مکان ها و شرایط مختلف نیز قابل استفاده باشد. چه کسی می خواهد لپ تاپ اش را با خود حمل کند اما صرفاً اسباب زحمت باشد و نتواند در هرجایی که دلش خواست از آن استفاده کند؟

راهنمای خرید لپ تاپ ارزان

با وجود اینکه تقریباً همه لپ تاپ های امروزی را می توان با خود حمل کرد، اما در عمل همه آنها واقعاً قابل استفاده نیستند. هنگامی یک لپ تاپ را به خود به مکان دیگری می برید و به برق هم دسترسی ندارید، باید بتوانید با بکارگیری باتری دستگاه از همه ویژگی های آن برای مدت قابل قبولی استفاده کنید. مشکل برخی از لپ تاپ های امروزی که آنها را از مفهوم لپ تاپ دور می کند، باتری های بسیار ضعیف یا سخت افزارهای فوق العاده پرمصرف است که عملاً در نبود برق شهری نمی توان برای مدت کافی یا از همه تواناهایی آنها استفاده کرد. این مشکل بزرگ در مورد لپ تاپ های قدرتمند نظیر لپ تاپ های گیمینگ بسیار شایع است و شما لپ تاپ را با خود حمل می کنید اما نمی توانید زیاد از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از مشکلات برخی لپ تاپ ها، وجود قطعات و لوازم جانبی است که ویژگی حمل پذیری آنها را زیر سوال می برد. برخی لپ تاپ ها (به ویژه لپ تاپ های مخصوص گیمینگ) دارای داک ها و لوازم اضافی نظیر خنک کننده بیرونی هستند که مانع از بکارگیری سریع و آسان یا استفاده از آنها در هر شرایطی می شود. بنابراین هدف از قابل حمل بودن لپ تاپ ها، تنها این نیست که بتوانید آنها را با خودتان به هرجایی که می روید حمل کنید، بلکه باید بتوانید در هر مکانی از آنها استفاده کنید.

طبق آنچه که گفته شد، اگر به یک لپ تاپ نیاز دارید که بتوانید از آن در مکان های مختلف؛ به ویژه در مکان هایی که به پریز برق دسترسی ندارید، استفاده کنید، سراغ لپ تاپ های پرمصرف چون گیمینگ نروید. برخی لپ تاپ ها با این نگاه طراحی شده اند که همواره به پریز برق وصل باشند و این درست نقطه مخالف تعریف ما از لپ تاپ است؛ گویی برخی سازندگان لپ تاپ را با کامپیوتر رومیزی چرخدار اشتباه گرفته اند!

البته توضیحات این قسمت چندان به لپ تاپ های ارزان مربوط نمی شود اما در نظر گرفتن آن برای خرید یک لپ تاپ خوب ضروری است.

لپ تاپ هایی که از گوشی موبایل شما ضعیف تر اند!

اگر در فروشگاه ها و بسیاری از وب سایت ها به بررسی یا حتی مقایسه ویژگی ها و مشخصات لپ تاپ های ارزان بپردازید، به نظر می رسد این لپ تاپ ها برای استفاده اغلب ما مناسب هستند و چیزی کم ندارند یا دست کم تصور می کنید برای استفاده های عمومی نظیر وب گردی، تماشای فیلم، کار با بسته نرم افزاری آفیس و امثال آن مناسب هستند. در سناریو دیگری برای نمونه اگر از کسی بپرسید آیا یک لپ تاپ ارزان و معمولی برای وب گردی، تماشای فیلم و یا کار با آفیس مناسب است، به احتمال بسیار زیاد جواب مثبت خواهید گرفت.

نکات قبل از فروش لپ تاپ ارزان

شاید کمی گیج کننده باشد، اما در حقیقت کارهایی چون وبگردی و کار با مجموعه نرم افزاری آفیس آنقدر هم سبک نیستند که بتوانید با لپ تاپ های ارزان قیمت که گاهاً قدرت پردازشی و منابع سخت افزاری آنها از گوشی های موبایل ضعیف تر و محدودتر است، تجربه مناسبی داشته باشید. بسیاری از لپ تاپ های ارزان قیمت دارای منابع سخت افزاری فوق العاده ضعیف هستند که پس از مدت کوتاهی، شما را به شدت از خرید خود پشیمان می کنند.

یکی از باورهای بسیار اشتباه بین اغلب افراد، ساده پنداشتن کارهایی چون وب گردی و کار با مجموعه آفیس است. بر خلاف باور رایج، وب گردی دیگر یک کار سبک نیست که به سخت افزارهای قدرتمند نیاز نداشته باشد. به هر وب سایتی که مراجعه می کنید، اغلب دارای محتواهای گرافیکی مختلف، جلوه های نمایشی و تصاویر باکیفیتی هستند که سخت افزارهای ضعیف در رندر کردن روان آنها ناتوان هستند. تصور کنید هر صفحه معمولی که بارگذاری می کنید، مرورگر به مدت 5 الی 20 ثانیه فریز شود، مطمئناً تجربه بسیار آزار دهنده ای خواهد بود.

معایب لپ تاپ ارزان

با در نظر گرفتن منابع سخت افزاری بسیار محدود و ضعیف لپ تاپ های ارزان قیمت، اگر به طور هم زمان بیش از یک تب (TAB) یا بیش از یک صفحه وب رابارگذاری کنید، اوضاع بدتر هم می شود و از لپ تاپ خود نا امید خواهید شد.

با اینکه در موقع خرید لپ تاپ های ارزان قیمت ممکن است انتظار زیادی از آنها نداشته باشید، اما می توانیم با قاطعیت به شما بگوییم لپ تاپ های ارزان قیمت اغلب مواقع بسیار ضعیف تر از آن چیزی هستند که تصور می کنید. به صورت کلی پیشنهاد می شود سراغ لپ تاپ های خیلی ارزان نروید، چراکه بعد از مدت کوتاهی پشیمان می شوید.

4 گیگابایت حافظه رم؟ هرگز!

برخی از لپ تاپ های ارزان قیمت دارای تنها 4 گیگابایت حافظه رم هستند که امروزه حتی برای اجرای روان خود سیستم عامل هم کافی نیست.

نکات مهم بعد از خرید لپ تاپ ارزان

اوضاع هنگامی بدتر می شود که سازندگان لپ تاپ ها به دلیل مهاجرت نرم افزارهای مختلف از معماری 32 بیتی به 64 بیتی و عرضه نشدن نگارش 32 بیتی بسیاری از نرم افزارهای رایج، به ناچار نسخه 64 بیتی ویندوز را بر روی لپ تاپ های خود نصب می کنند یا تنها درایور مربوط به نسخه 64 بیتی را ارائه می کنند. از آنجایی که  نگارش 64 بیتی ویندوز به منابع سخت افزاری بیشتری نیاز دارد، در لپ تاپ های دارای منابع سخت افزاری پایین (به ویژه 2 گیگابایت حافظه رم)، این منابع به شدت درگیر اجرای خود سیستم عامل می شوند و منابع زیادی برای اجرای نرم افزارهای مورد استفاده کاربر باقی نمی ماند.

در شرایط فعلی خرید لپ تاپ های دارای تنها 2 یا 4 گیگابایت حافظه رم، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

لپ تاپ همان کامپیوتری رومیزی نیست!

اگر یک کامپیوتر رومیزی معمولی مجهز به یک پردازنده دو هسته ای، 4 گیگابایت حافظه رم و یک کارت گرافیک با 2 گیگابایت حافظه ویدئویی داشته باشید، احتمالاً با مشاهده مشخصات لپ تاپ های چهار هسته ای با 8 یا 16 گیگابایت حافظه رم و 4 گیگابایت حافظه ویدئویی، از کامپیوتر خود نا امید می شوید یا تصور می کنید چنین لپ تاپی از کامپیوتر شما بسیار قوی تر است، اما باید به شما بگوییم لزوماً چنین نیست!

لپ تاپ های ارزان و با کیفیت

یکی از بزرگ ترین چالش ها در ساخت و طراحی لپ تاپ، تامین انرژی است. برخلاف کامپیوتر شما که همیشه به برق شهری متصل است، لپ تاپ ها با این هدف طراحی شده اند که بتوان با باتری و بدون وابستگی به پریز برق نیز از آنها استفاده کرد، اما از آنجایی که ظرفیت و انرژی قابل استحصال از باتری ها بسیار محدود است، به ناچار با کاهش قدرت قطعات مختلف نظیر CPU، مصرف آنها را کاهش داده اند. بنابراین یک CPU چهار هسته ای لپ تاپ لزوماً از CPU دو هسته ای کامپیوتر رومیزی شما قوی تر نیست.

باید به این نکته توجه داشته باشید که سخت افزارهای مخصوص لپ تاپ به دلیل محدودیت در تامین انرژی، به صورت کلی کم مصرف تر و ضعیف تر از کامپیوترهای رومیزی هستند. همچنین در طراحی و ساخت قطعات لپ تاپ توجه ویژه ای به تولید حرارت کم شده که در قدرت نهایی آنها اثر گذار است.

روی لپ تاپ های ارزان زیاد حساب نکنید!

اغلب لپ تاپ های ارزان قیمت فاقد پردازنده گرافیکی مجزا هستند و از پردازنده گرافیکی داخلی (تعبیه شده درون CPU) چون Intel HD Graphics بهره می برند. با وجود اینکه پردازنده گرافیکی داخلی یا iGPU برای کارهای معمول نظیر وب گردی، تماشای فیلم و حتی اجرای بازی های سبک کافی است، اما می تواند در اجرای نرم افزارهای گرافیکی سنگین نظیر فتوشاپ یا بازی ها، بشدت ناکارآمد باشد. از این رو اگر یک لپ تاپ فاقد پردازنده گرافیکی مجزا است، برای کارهای گرافیکی و اجرای بازی روی آن حساب نکنید. همچنین لپ تاپ های گران قیمت ساخت اپل نیز غالباً قدرت زیادی در گیمینگ ندارند. پس فریب قیمت بالای آنها را نخورید.

لپ تاپ ارزان بخریم یا نه؟

به صورت کلی لپ تاپ های مجهر به پردازنده های رده پایین نظیر Celeron، Pentium و Atom و همچنین آنهایی که فاقد پردازنده گرافیکی مجزا هستند، قدرت پردازش زیادی ندارند و ممکن است حتی در استفاده معمول نظیر وب گردی و کار با نرم افزارهای آفیس دچار مشکل شوید.

برای استفاده های عمومی شامل وبگردی، کار با آفیس، ویرایش عکس و اجرای نرم افزارهای رایج، حداقل مشخصات زیر پیشنهاد می شود:

  • پردازنده: Core i3 و بالاتر
  • حافظه رم: 4 یا 8 گیگابایت (DDR4 و جدیدتر از آن)
  • نمایشگر: 13 اینچی یا بزرگ تر

گرافیک را فراموش نکنید

اگر لپ تاپ انتخابی شما علاوه بر پردازنده گرافیکی داخلی دارای پردازنده گرافیکی مجزا نیز باشد، باز هم این احتمال وجود دارد قدرت پردازشی بالایی نداشته باشد. هرچند برخورداری از پردازنده گرافیکی مجزا با حافظه ویدئویی مستقل یک مزیت محسوب می شود، اما لزوماً بهتر از پردازنده گرافیکی داخلی CPU نیست.

برخی از لپ تاپ های ارزان قیمت  تا میان رده، دارای پردازنده گرافیکی مستقل رده پایین هستند که تفاوت زیادی با پردازنده گرافیکی داخلی ندارند. اغلب این پردازنده های گرافیکی به طور مشترک از همان حافظه رم سیستم به عنوان حافظه ویدئویی استفاده می کنند و فاقد حافظه ویدئویی مجزا هستند. با این حال به صورت کلی پردازنده گرافیکی مستقل بهتر از iGPU است، اما تفاوت آنها می تواند چشمگیر نباشد.

لپ تاپ های ارزان قیمت

از جمله پردازنده های گرافیکی که تفاوت زیادی با پردازنده گرافیکی مجتمع ندارد، می توان به GeForce 920M و مدل های پایین تر از آن اشاره کرد. همچنین روی پردازنده های گرافیکی دارای حافظه ویدئویی نوع DDR3 زیاد حساب نکنید. با این حال وجود پردازنده گرافیکی مجزا در بهبود تجربه چند رسانه ای شما موثر خواهد بود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که وجود پردازنده گرافیکی مجزا لزوماً نمی تواند به معنی قدرت پردازش گرافیکی بالا و توانایی اجرای بازی ها باشد.

دور AMD قدیمی را خط بکشید!

اگر می خواهید از دردسرهای مختلف از جمله اتمام سریع باتری و داغ شدن دستگاه در امان باشید، لپ تاپ های قدیمی مجهز به CPU یا پردازنده گرافیکی (یا هر دو) ساخت AMD را نادیده بگیرید. خوشبختانه در نسل جدید پردازنده های AMD (رایزن) دیگر این مشکل وجود ندارد.

بهترین لپ تاپ ارزان قیمت

حافظه داخلی eMMC همان SSD نیست

برخی لپ تاپ ها؛ بویژه مدل های باریک و ارزان، به جای هارد دیسک مکانیکی دارای حافظه فلش از نوع eMMC هستند که اغلب به اشتباه یا با هدف فریب دادن مشتری گفته می شود دارای حافظه پرسرعت SSD هستند. حافطه های eMMC به کارت های حافظه معمولی بسیار نزدیک بوده و به هیچ عنوان به اندازه SSDها پرسرعت نیستند. شاید جالب باشد که بدانید سرعت خواندن و نوشتن ترتیبی eMMCها از هارد دیسک های معمولی پایین تر است.

اینترنت منبع خوبی برای تحقیق نیست!

اغلب ما پیش از خرید هر محصولی به امید دستیابی به بررسی های تمام عیار یک راست سراغ موتورهای جستجو می رویم، با این حال همواره باید در نظر داشته باشید که اینترنت یک منبع قابل اعتماد نیست. بسیاری از بررسی های موجود در اینترنت اگر جانب دارانه هم نباشند، در تهیه آنها ملاحظاتی وجود دارد.لپ تاپ ارزان بخریم یا نه؟

برای نمونه در یک فروشگاه در بخش نقد و بررسی محصول ممکن است چندین نکته منفی در مورد آن محصول ذکر شده باشد، اما اگر کمی بیشتر دقت کنید، متوجه می شوید تنها بر روی آنهایی دست گذاشته اند که از دید اغلب افراد بی اهمیت و بهانه تراشی هستند. در چنین بررسی هایی هیچ اشاره ای به نکات منفی و مشکلات مهم تر نمی شود، اما در عوض با دست گذاشتن روی نکات منفی بی اهمیت، مخاطب را فریب می دهند. اینجاست که پس از خرید لپ تاپ با مشکلات و نکات منفی مواجه می شوید که در هیچ بررسی ذکر نشده اند.

بازخورد خریداران همیشه قابل اعتماد نیست

ممکن است نظرات (کامنت) خریداران را راه مناسبی برای پی بردن به نکات و مشکلات لپ تاپ های ارزان بدانید، اما باید بگوییم اغلب مواقع بازخورد خریداران قابل اعتماد نیست. بررسی های ما نشان می دهد اغلب خریدارانی که در بخش نظرات فروشگاه ها نظر می دهند، در ساعات اولیه یا روزهای آغازین پس از خرید خود درباره آن محصول نظر می دهند که بیشتر از روی هیجان و در نبود تجربه کافی از کار با محصول خریداری شده است. همه ما به خوبی می دانیم معمولاً تنها با گذشت مدتی عیب ها و نکات منفی محصول خریداری شده نمایان می شوند، بنابراین زیاد روی بازخوردهای مثبت خریداران در فروشگاه های بزرگ نباید حساب کرد.

سخن پایانی

آنچه که در این نوشتار گفته شد به هیچ عنوان به معنای بد بودن لپ تاپ های ارزان نیست، اما باید این واقعیت را در نظر گرفت که غالباً تجربه کاربری مناسبی ارائه نمی کنند. از همین رو باید ضعف ها و نکات منفی لپ تاپ های ارزان را بشناسید.

با این وجود اگر بودجه زیادی ندارید، بهتر است سعی کنید بهترین لپ تاپ ارزان قیمت بازار را انتخاب کنید و قوی ترین سخت افزارهای ممکن را به دست بیاورید. قویاً توصیه می شود سراغ لپ تاپ های ارزان قیمت قدیمی نروید و حداقل از بین نسل های جدید دست به انتخاب بزنید. دقت داشته باشید یک لپ تاپ میان رده نسل قبل آکبند می تواند بهتر از یک لپ تاپ ارزان نسل جدید باشید.

چرا لپ تاپ های ارزان قیمت کند هستند؟

لپ تاپ های ارزان فاقد سخت افزارهای قوی یا پرسرعت هستند. ضمن اینکه نبود SSD موجب کُندی آنها شده است.

چه ماهی برای خرید لپ تاپ بهتر است؟

وضعیت موجودی و قیمت لپ تاپ در بازار ایران بسیار پر نوسان است و به عوامل متعددی وابسته است.

چگونه یک لپ تاپ ارزان انتخاب کنم؟

در انتخاب لپ تاپ ارزان باید به کافی بودن قدرت سخت افزاری آن توجه کافی داشته باشید.

آیا رم 4 گیگابایتی برای لپ تاپ خوب است؟

بهتر است لپ تاپی انتخاب کنید که حداقل 8 گیگابایت حافظه رم داشته باشد.

5 فاکتوری که هنگام خرید لپ تاپ ارزان باید در نظر بگیرید چیست؟

قدرت پردازنده، حجم حافظه رم، نسل پردازنده، پشتیبانی از ویندوز 11، ظرفیت باتری؛ از نکات مهم در انتخاب لپ تاپ ارزان هستند.