لیلا حاتمی بازیگر شناخته شده ایرانی خواستار حضور طیف وسیع‌تری از سینمای ایران در سطح بین‌المللی شد.

لیلا حاتمی، در این باره گفت: باید فیلم‌های متنوع‌تری از ایران در سطح بین‌المللی نمایش داده شود، زیرا معمولاً چون همه چیز تجاری است، مردم فیلم‌هایی را انتخاب می‌کنند که توریستی‌تر باشد [زیرا] جنبه‌ای از جامعه را به آنها ارائه می‌دهد. آنچه من دوست دارم این است که هنر ایران بیشتر نشان داده شود، زیرا شما حقایق، رویدادها، حالات را در ایران می بینید  اما می توانید آن را در همه جا یا در اخبار هم ببینید.

حاتمی ادامه داد: داشتن فیلم هایی درباره مشکلات جامعه و این چیزها خوب است، اما چیزی که به ویژه از آن را تحسین میکنم هنر سینمای ایران است. آن چیزی است که در سطح بین‌المللی اتفاق افتاده است شبیه به غذایی که توریست‌ها می‌خورند و لزوما بهترین غذای آن کشور نیستند بلکه تنها  معروفترین غذاست.

حاتمی افزود: فیلمهای ایرانی که به عمق مسائل کشور میپردازند و از مردم صحبت می کنند و بر جنبه های انسانی تاکید می کنند، باید در معرض دید مخاطبان قرار گیرند. علاوه بر سینماگران مولف و شناخته شده سینمای ایران در سطح جهانی، تعداد بیشتری از سینماگران نیز در انتظار کشف شدن هستند اما به دلیل نبود  پخش بین المللی در معرض دید قرار نگرفته‌اند. شاید توزیع کنندگان مردم را دست کم می گیرند و فکر می کنند نمی توانند این فیلمها را درک کنند و بنابراین آنها آن را در خارج ارائه نمی کنند. آنها به دنبال غذای آسان هستند، غذای آسان هضم و نه خیلی پیچیده است.

با این حال حاتمی از ذکر نام فیلمسازان ایرانی که به نظر او آثارشان باید در سطح بین المللی دیده شود، خودداری کرد و گفت: نمی‌خواهم برای این کار تبلیغات کنم. اما این فقط مربوط به ایران نیست… ما همه جا با یک مانع روبرو هستیم. به عنوان یک پیشنهاد می‌توانم به توزیع‌کنندگان بگویم، بیایید شجاع‌تر باشیم… چیزهای جدید معرفی کنیم… ریسک کنیم. زیرا آنچه مردم دوست دارند، هنر است، مهم نیست از کجا آمده است، چیزی که  قلبتان را لمس می کند. همه به دنبال آن هستند، تا چیزی را از قلب دیگری در درون شخص دیگر کشف کنند.