تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «ملک سلیمان نبی (ع)» گفت: داستان سریال از نظر زمانی از دوران طالوت و داود نبی (ع) و از زمان کودکی سلیمان نبی (ع) آغاز و تا پایان حیات ایشان را دربر می گیرد.

هفته های گذشته شبکه یک بخشی از زندگی شهید طهرانی مقدم را در قالب یک مینی سریال پخش کرد. مجموعه تلویزیونی «خط مقدم» به کارگردانی شهریار بحرانی و تهیه کنندگی مجید حقی به بخشی از دوران حساس و پر التهاب سال های ۶۳ تا ۶۵ دفاع مقدس می پردازد و محوریت آن درباره رشادت شهید طهرانی مقدم و همرزمانش در رسیدن به فناوری موشک بود که باعث بازدارندگی حملات صدام شد.

«مجید حقی»، تهیه کننده مینی سریال «خط مقدم» و سریال «ملک سلیمان» که این روزها به همراه شهریار بحرانی  مشغول نگارش متن های ملک سلیمان نبی است، در گفت و گو با خبرنگار رادیو‌ و تلویزیون خبرگزاری فارس درباره اینکه ضرورت تولید سریال ملک سلیمان چیست؟ توضیح داد: بحث اصلی سریال ملک سلیمان، حکومت داری الهی است. برای پرداخت این موضوع ظرفیت زمانی زیادی نیاز هست که لایه های مختلف مفهوم ملک باز شود. بنابراین  بعد از جلسات مختلف کارشناسی تصمیم گرفته شد یک سریال ۵۰ قسمتی آماده کنیم. در این راستا داستان سریال از نظر زمانی از دوران طالوت و داود نبی ع آغاز می شود. این سریال از زمان کودکی سلیمان نبی آغاز و تا پایان حیات ایشان را دربر می گیرد و موضوعات مربوط به طالوت و داود (ع) به صورت فلش بک به تصویر کشیده می شود.

وی درباره اینکه در خبرهای قبلی گفته شده بود که در ساخت این سریال قصد استفاده از هوش مصنوعی را دارید گفت: «ملک سلیمان (ع)» به عنوان یک کار تراز و افق چند ساله‌ ما مملو از موجودات افسانه‌ای با رفتارهای عجیب و غریب و دنیایی با قوانین متفاوت خواهد بود. آن چیزی که گروه کارگردانی برای ساخت ملک سلیمان دنبال می‌کند استفاده حداکثری از ظرفیت تکنیک‌های کامپیوتری برای ساخت رئال و بسیار با کیفیت کار خواهد بود. در مسیر اهداف تعریف شده برای ملک سلیمان در گام‌های نخستین نیازمند شبیه‌سازی رئال محیط فیلم با امکان دکوپاژ در لحظه و تغییر رنگ و نور و … برای کارگردان با استفاده از امکانات VR هستیم.

حقی درباره اینکه از امکانات هوش مصنوعی در ساخت مینی سریال خط مقدم هم استفاده کردید؟ گفت: در دو بخش از این سریال از هوش مصنوعی استفاده عمده‌ای شده است. یکی شبیه سازی چهره صدام برای بخشی از گفت و گوی وی که تصویری از او موجود نیست و دیگری شبیه سازی مدل پرتاب موشک که سعی شد در این کار نرم‌افزار دکوپاژ با حداکثر ظرفیت مورد استفاده قرار گیرد و برای شبیه سازی پرتاب موشک با نور بسیار خاص و پرتابه‌های خاک و دود آن در نور شب حجم زیادی از محاسبات شبیه‌سازی واقعیت موشک با استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی انجام شد. همینطور در صحنه‌ دیگری از فیلم که نیاز بود تصویری از صدام در حال مصاحبه تلویزیونی داشته باشیم، نیز از آخرین تکنیک‌های یادگیری عمیق هوش مصنوعی برای جای‌گذاری چهره صدام استفاده شد.

این تهیه کننده در پاسخ به اینکه آیا از نحوه حمایت صدا و سیما از سریال خط مقدم راضی بودید؟ بیان داشت: صدا و سیما در خدمت اهداف انقلاب تریبونی است. از همین رو با تولید و توزیع چنین آثاری قطعا مورد هجمه رسانه های مختلف قرار خواهد گرفت. اما با تاب آوری و سماجت می توان  امیال و سلایق مردم را بدست گرفت. البته فهم‌ و سلیقه افراد مختلف است . هر شخص آن طور که می فهمد برداشت می کند و بایستی همه با منطق قرآن هماهنگ بشویم.در این زمانه رسانه باید پیش قراول باشد. منطق خیلی از فیلمسازان سینمای ایران بزرگ کردن زشتی ها و آلودگی ها و پخش آنها در جامعه است در صورتی که منطق رسانه می تواند تزریق معلومات صحیح رو به جلو و آینده ساز باشد . البته ممکن است شیب تند اصطکاک ایجاد کند ولی می تواند باعث جریان سازی شود. متاسفانه در حال حاضر بسیاری از برنامه ها وقت پرکن شده و سکون، باعث رکود فکر و عقیده شده و این به جامعه ضربه میزند. سینمای ایران نیز از این حیث وضعیت خوبی ندارد. حتی از جنبه اقتصادی نیز سینمای ایران یک سینمای ضررده است. در خوشبینانه ترین حالت یک فیلم سینمایی دفاع مقدسی با تولید معمولی به سودآوری نمی رسد . آیا با علم بر این موضوع همچنان باید فیلم بسازیم ! از طرفی دیگر عناوینی مانند سینمای حاکمیتی بهانه ای برای تخریب و هجمه به هنرمندان و سربازان فرهنگی شده. به عبارت دیگر تلاش برای حذف جریان فیلم های انقلابی و دفاع مقدسی جدی است. در صورتی که وظیفه صدا و سیما ، وزارت ارشاد و نهاد های فرهنگی دولتی حمایت است و بایستی سرمایه ها، به سمت صاحبان اندیشه سوق داده شود.

به گزارش فارس، حقی دانش آموخته کامپیوتر است که به عنوان تهیه کننده، مجری طرح، نویسنده ، دستیار کارگردان، مدیر برنامه ریزی در آثار نمایشی و مستندی مانند سریال ملک سلیمان ع ، سریال روزهای ابدی ، سریال خط مقدم ، مستند حجاب راه رستگاری، سریال خط تماس(نفوذ)،  فیلم سینمایی آفتاب نیمه شب فعالیت داشته است.
وی در سال ۱۳۸۹ فعالیت حرفه ای خود را در سینما و تلویزیون شروع کرده و با شهریار بحرانی ، محسن علی اکبری، جواد شمقدری و … همکاری داشته است.

سریال ملک سلیمان نبی در ۵۰ قسمت به کارگردانی و نویسندگی شهریار بحرانی تهیه و تولید می شود.