فیلم سینمایی «قهرمان» با کارگردانی اصغر فرهادی در سه روز ابتدایی اکران رقم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را برای خود ثبت کرد و با این روند اکران «قهرمان» تحولی جدی در وضعیت گیشه ایجاد خواهد کرد.

مهسا بهادری: سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت (۱تا ۷ آبان)، فروش چهار میلیارد و ۲۶ میلیون تومانی را با یک میلیون و ۳۴۳ هزار مخاطب تجربه‌ کرد. فروشی که نسبت به هفته گذشته سه میلیارد تومان افزایش داشته و گیشه سینما نیمی از این فروش را مدیون فیلم سینمایی «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی است.

فیلمی که در سه روز اکران توانست رقمی معادل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را به دست آورد و جایگاه «دینامیت» به کارگردانی مسعود اطیابی را پس از ۴ ماه تصاحب کند. «قهرمان» ۱۰ روز پیش برای حضور در مراسم اسکار معرفی شد.

«فروشنده» که سال ۱۳۹۴ در ایران اکران شد، توانست ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان را برای گیشه خود ثبت کند و همچنین در سینماهای ایالات متحده نیز دو میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و در سینماهای فرانسه یک میلیون ۸۰۰ هزار یورو بفروشد. فروش جهانی «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی از «فروشنده» هم بیشتر بود. این فیلم در سینماهای ایران تقریبا چهار میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان و در سینماهای جهان ۱۹ میلیون و ۶۸۰ هزار دلار بوده است.

«دینامیت» بیشتر فروخت یا «قهرمان»؟

فیلم سینمایی «دینامیت» در مدت ۴ ماه توانست ۱۸ میلیارد تومان را برای خود ثبت کند و قبل از اکران «قهرمان» پرفروش ترین فیلم یک سال و ۹ ماه اخیر به شمار می‌آمد. زمانی که «دینامیت» اکران شد در سه روز اول ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشت در حالی که «قهرمان» در مدت زمان مشابه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان را برای خود ثبت کرد.

البته تقریبا یک ماه بعد از اکران «دینامیت» با موج پنجم کرونا مواجه شدیم و آن زمان هم واکسیناسیون به صورت گسترده انجام نشده بود. در حال حاضر با بهبود وضعیت شیوع کرونا، افزایش واکسیناسیون و اکران فیلم‌های تازه و متنوع در سینما مخاطبان تمایل بیش‌تری برای حضور در سالن‌ها دارند.

پرفروش‌ها و کم‌فروش‌های اکران

«دینامیت» با بیش از ۱۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروش در ۴ ماه اخیر ، در هفته گذشته، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از گیشه به دست آورد. اگرچه برای شرایط کرونایی بد نیست، ولی نشان دهنده افت فروش این فیلم کمدی، به نسبت ماه نخست اکران فیلم است.

«درخت گردو» هم که دو ماه است روی پرده آمده، در هفته گذشته ۲۵۸ میلیون تومان فروخت که برای یک درام تلخ، عدد بدی نیست اما نسبت به دو هفته گذشته کاهش فروش داشته است.

فیلم سینمایی «پوست» با کارگردانی بهمن و بهرام ارک نیز که اکران خود را ۱۷ روز است که آغاز کرده، هفته گذشته با فروش ۱۴۴ میلیون تومانی، در جایگاه سوم گیشه هفتگی قرار گرفت.

در هفته‌ای که گذشت فیلم سینمایی «هفته‌ای یکبار آدم باش» هیچ فروشی را تجربه نکرد البته این فیلم بیش از دو ماه است که به اکران آنلاین در آمده است و به نظر می‌رسد با مجموع فروش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حال پایان دادن به کار خود است.

 

فیلم‌ها کارگردان زمان اکران فروش هفتگی مخاطب هفتگی فروش کل مخاطب کل
«قهرمان» اصغرفرهادی ۵ آبان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ۷۰ هزار و ۳۷۷ نفر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ۷۰ هزار و ۳۷۷ نفر
«دینامیت» مسعود اطیابی ۱۰ تیر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ۷۷ هزار و ۲۹۵ نفر ۱۸میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ۸۴۶ هزار و ۹۰۰ نفر
«درخت گردو» محمد حسین مهدویان ۱۰ شهریور ۲۵۸ میلیون تومان ۱۱ هزار و ۷۳۵ نفر ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان ۱۳۱ هزار و ۴۱۹ نفر
«پوست» برادران ارک ۲۱ مهر ۱۴۴ میلیون تومان ۶ هزار و ۹۷۹ نفر ۴۲۵ میلیون تومان ۱۹ هزار و ۷۰۷ نفر
«کله پوک»  

جواد مزدآبادی

 

 

۱۷ شهریور

 

۱۸ میلیون تومان ۹۸۶نفر ۱۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان ۱۵ هزار و ۶۵۷ نفر
«تک‌تیرانداز» علی غفاری ۳۰ شهریور ۱۲ میلیون تومان ۶۵۲ نفر ۱۴۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۷ هزار و ۴۱۷ نفر
«سیاه‌باز» حمید همتی ۳۰ تیر ۵میلیون ۷۰۰ هزار تومان ۱۳۵ نفر ۹۷ میلیون تومان ۴هزار و ۵۷۰ نفر
«مدیترانه» هادی حاجتمند ۴ مرداد ۲ میلیون تومان ۱۱۳ نفر ۳۲۱ میلیون تومان ۱۵ هزار و ۷۶۸ نفر
«گیسوم» نوید به‌تویی ۱۰ شهریور یک میلیون ۴۰۰ هزار تومان ۸۱ نفر ۷۰ میلیون تومان ۳ هزار و ۳۳۱ نفر
«خورشید» مجید مجیدی اکران نوروز ۸۷۰ هزار تومان ۴۴ نفر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان ۷۱ هزار و ۱۲۲ نفر
«هفته‌ای یکبار آدم باش» شهرام شاه‌حسینی اکران نوروز یک میلیون ۳۰۰ هزار تومان ۶۹ نفر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ۶۹ هزار و ۹۷۱ نفر
«قصه عشق پدرم» محمدرضا ورزی ۳۱ تیر ۱۵۰ هزار تومان ۵نفر ۳۴ میلیون و ۵۰۰ تومان هزار و ۷۲۱ نفر
«تک‌خال» مجید مافی اکران نوروز ۲۵ هزار تومان یک نفر ۹۸۲ میلیون تومان ۵۰ هزار و ۱۹۴ نفر

گیشه هنر و تجربه

در جدول فروش گروه هنر و تجربه، فیلم سینمایی «دشت خاموش» با کارگردانی احمد بهرامی، هفته گذشته، با سه میلیون تومان افت فروش یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی را تجربه کرد اما همچنان صدر نشین جدول فروش است.

مستند«آیدین» هم که در دو هفته گذشته با کاهش فروش مواجه بوده است این هفته نیز با یک میلیون و ۸۰۰ هزارتومان، با افت یک میلیون تومانی مواجه شد و هفته خوبی را سپری نکرد، این اتفاق در حالی رخ داد که در سه هفته ابتدایی فروش، مستند «آیدین» با فروش هفتگی پنج میلیون تومان صدر نشین گیشه هنر و تجربه بود.

«آبجی» هم که دو هفته گذشته فروش ۱۸۰ هزار تومانی را تجربه کرد، این هفته ۶۶۰ هزار تومان افزایش فروش داشت اما با این حال در جایگاه چهارم جدول فروش گروه هنر و تجربه قرار گرفت.

فیلم «تا ده بشمار» با کارگردانی سهادت بستام نیز با فروش ۹۷۳ هزار تومان در جایگاه سوم فروش قرار گرفت و در مدت زمان ده روز دو میلیون تومان را برای خود ثبت کرد.

فروش کل سینمای هنر و تجربه در هفته‌ای که گذشت، ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و کل مخاطبان آن نیز ۳۶۵ نفر بود.