از میان گونه‌های جانوری کدامیک در وزن، قد و درازا گوی سبقت را از بقیه ربوده است؟

هوبره؛ پرنده‌ای از راسته درناسانان

هوبره بزرگترین پرنده‌ اروپاست که می‌تواند پرواز کند. هوبره که وزنی بیش از ۱۵ کیلوگرم دارد در فضاهای باز زندگی می‌کند. رونق کشاورزی موجب شده که شمار این جانور کم و زیستگاهش در مقیاس جهانی محدود شود. هوبره‌ چون در ارتفاع کم پرواز می‌کند اغلب در سیم‌های برق گرفتار می‌شود.

بلندترین پرنده با چشمانی درشت

شترمرغ‌ها بزرگ‌ترین پرنده‌های جهان‌اند. آن‌ها با بلندای بیش از ۲/۷ متر و وزن ۱۵۶ کیلوگرم به انسان احساس کوتولگی می‌دهند. اما این احساس نتوانست نوع بشر را از شکار و خوردن ‌آن‌ها بازدارد. استیک شترمرغ سال‌هاست که جای خود را در فهرست‌ غذای رستوران‌ها در سراسر جهان باز کرده است.

بزرگ‌ترین حیوان اروپا

بایسون، گاومیش اروپایی یا ویسنت سنگین‌ترین حیوان خشکی‌زی بازمانده در اروپاست. این حیوان که روزی با شکارهای بی‌رویه رو به انقراض بود، امروزه بیشتر در جنگل بیالووزای لهستان زندگی می‌کند. متأسفانه این جنگل مدت‌هاست که در مرکز دعوای بین طرفداران محیط زیست و دولت لهستان قرار دارد.

از تو هم بزرگ‌ترست!

خرس بزرگ‌ترین حیوان گوشتخوار دنیاست که وقتی روی پنجه بایستد قدش به سه متر می‌رسد. تماشای یک خرس هنگام صید ماهی خیلی جالب است، البته اگر فاصله لازم را حفظ کرده باشید!

چقدر بزرگ و چقدر درمانده!

خرس‌های قطبی که در رده پستانداران دریایی طبقه‌بندی شده‌اند کمی بزرگ‌تر از خویشاوندان قهوه‌ای خود هستند. ظاهر بانمک و شاداب ‌آن‌ها باعث محبوبیت زیادشان شده است. اما تغییرات آب وهوایی که در حال نابودی یخ‌های قطبی است زیستگاه آن‌ها را با خطر جدی مواجه کرده است.

از خرطوم تا دم!

فیل آفریقایی بزرگ‌ترین حیوان خشکی‌زی روی زمین است. طول او می‌تواند به ۷ و نیم متر و قدش به سه متر و ۳۰۰ سانتی‌متر برسد. وزن آن‌ها اکثرا تا ۶/۶ تن می‌رسد. گوش‌های بسیار بزرگ فیل عضو مهمی است که او را از گرمای شدید و رطوبت مزاحم حفظ می‌کند.

حیوان بالابلند

شگفت‌آور نیست که زرافه‌ها جایزه بلندترین حیوان را برنده شوند. بلندای آن‌ها به ۵ و نیم متر می‌رسد و حتی قد بچه زرافه به هنگام تولد ۱/۸ متر است. آن چه کمتر در مورد او شنیده شده این است که زرافه در میان جانوران بالاترین فشار خون را دارد، چون حیوان زبان‌بسته باید به رغم گردن بلندش خون را تا سر پمپاژ کند!

تمساح آب شور یا کروکودیلوس پوروپوس

تمساح آب شور درازترین خزنده‌ای است که از تاریخ به‌جا مانده است. طول آن‌ها می‌تواند به ۶ متر برسد. گفته می‌شود، بزرگترین آن‌ها بیش از یک تن وزن داشته است. تمساح‌ آب شور خطرناک و انسان‌خوار محسوب می‌شود، برخلاف تمساح‌ آب شیرین که تنها زمانی حمله می‌کند که تهدید شود.

این نهنگ است یا کوسه؟

کوسه‌نهنگ یا وال‌کوسه یک نوع ماهی و در حقیقت بزرگ‌ترین ماهی دنیاست که طول آن به ۶ متر می‌رسد. آن‌ها می‌توانند تا دو برابر این درازا بزرگ شوند. ‌صید این نوع ماهی پیش از این رواج داشت تا این که اکوتوریسم یا بوم‌گردی به کمک این حیوان در معرض خطر آمد. امروزه وال‌کوسگان می‌توانند در کنار غواصان با خاطری آسوده شنا کنند.

نهنگ آبی، سلطان اقیانوس‌ها

نهنگ باشکوه آبی تمام رکوردها را شکسته است. در حقیقت این جانور آبزی بزرگ‌ترین حیوانی است که تا کنون بر کره زمین زیسته است. وزن آن‌ها به ۱۸۰ تن و طولشان به ۳۰ متر می‌رسد. آن‌ها در قرن بیستم تا مرز نابودی شکار شدند تا اینکه در سال ۱۹۶۶ مورد حفاظت قرار گرفتند.