انسان ها برای دیدن اشیاء بسیار دور مانند منظومه ها و ستاره ها از تلسکوپ استفاده می کنند و امروزه با پیشرفت علم شاهد بزرگترین و قویترین تلسکوپ ها در جهان هستیم.

1. تلسکوپ کاناریاس

بزرگترین تلسکوپ جهان واقع در جزایر قناری اسپانیا می باشد. تلسکوپ کاناریاس بزرگترین تلسکوپ روی زمین به اندازه 34 فوت است. ساخت و طراحی این تلسکوپ بیش از 1000 نفر از بیش از 100 شرکت و بالای یک دهه به طول انجامید که تکمیل شود. افتتاح این تلسکوپ در سال 2009 توسط شاه ژوان کارلوس اول در اسپانیا صورت گرفت.

2.تلسکوپ های بزرگ Keck1 و Keck 2

پس از آن، در لیست تلسکوپ های بزرگ نام Keck1 و Keck 2 واقع در هاوایی ایالات متحده است. این تلسکوپ ها در سال های 1993 و 1996 افتتاح شدند که 394 یا 32.8 فوت هستند. آزمایشگاه های دانشگاه های کالیفرنیا و لارنس برکلی در سال 1977 شروع به طراحی کردند.با افزایش محبوبیت ساخت این تلسکوپ و بدنبال آن اهدای کمک ها توسط موسسات گوناگون اجازه ساخت Keck2 داده شد.

3.تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی SALT

بعد از Keck یک و دو بزرگترین تلسکوپ SALT است. SALT (تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی ) در قله شمالی آفریقای جنوبی واقع شده است. که بزرگترین تلسکوپ در نیمکره جنوبی می باشد. SALT میتواند تصاویری را که نیمکره جنوبی نمیتوانند بگیرند را دریافت کند. این تلسکوپ نتیجه مشارکت بین المللی است.

4.تلسکوپ بزرگ دوچشمی LBT

شماره چهار در این لیست تلسکوپ بزرگ دو چشمی LBT است. این ابزار 330 اینچی به ستاره شناسان و دیگر محققان کمک می کند که از کوه گراهام در رصدخانه ای در آریزونا آسمان شب را رصد کنند.

اما سرانجام به علت مقدس بودن این کوه برای بومیان و نگرانی محیط زیستی دولت آمریکا مجبور به تخریب این تلسکوپ شد. این تلسکوپ نتیجه تلاش و مشارکت بین ایتالیایی ها ، دانشگاه آریزونا، دانشگا نوتردام، دانششگاه میسوری، دانشگاه ویرجینا، و شرکت آلمانی بود.

5.سوبارو

پنجمین تلسکوپ بزرگ در جهان سوبارو 323 اینچی است. این تلسکوپ همچون تلسکو های Keck1 و keck 2 در هاوایی و در رصدخانه مائوناکیا قرار دارند. تلسکوپ سوبارو توسط یک گروه مهندسی از دانشگاه توکیو آغاز به کار کرد.

6.تلسکوپ شیلی

جالب توجه است، بزرگترین تلسکوپ های باقی مانده در جهان همه در آمریکای جوبی و واقع در شیلی است. و به علت کویر آتاکاما تلسکوپ هایی که در رصدخانه پارانال واقع شده است.