جزایر متعددی روی زمین وجود دارد که از لحاظ سایز ، موقعیت جغرافیایی ، آب و هوا و طبیعت کاملا با هم متفاوت هستند. تقریبا بیش از 2000 جزیره در اقیانوس های مختلف قرار دارند که حتی برخی از آنها هنوز شناخته شده نیستند و نامی ندارند. اما بزرگترین جزایر دنیا بسیار نام آشنا و شناخته شده هستند .

  1. جزیره گرینلند ( Greenland island )

اگر می خواهید بدانید دقیقا بزرگترین جزیره دنیا چه نامی دارد پاسخ آن جزیره گرینلند است. گرینلند با فضایی برابر 2130800 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره جهان است که بین اقیانوس اطلس و اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. گرینلند متعلق به کشور دانمارک است. 80% این سرزمین از یخ پوشیده شده است و فقط 57600 نفر در این جزیره زندگی می کنند.

  1. گینه نو (New Guinea Island )

جزیره گینه نو در غرب اقیانوس آرام قرار دارد و دومین جزیره بزرگ جهان با 785 کیلومتر مربع مساحت است. این جزیره متعلق به دو کشور است ، بخش غربی آن بخشی از خاک اندونزی و پخش شرقی آن تحت نظر پاپوا گینه نو است. جزیره گینه نو منبع غنی از طلا و مس است. بیشترین گونه های متنوع و زیبای پرندگان در این جزیره زندگی می کنند.

  1. جزیره بورنئو (Borneo Island )

جزیره بورنئو در غرب اقیانوس آرام قرار گرفته است و تنها جزیره جهان است که توسط سه کشور اداره می شود. این سه کشور شامل اندونزی ، مالزی و برونی می شوند. بیشترین بخش این جزیره متعلق به کشور اندونزی است. بورنئو سومین جزیره بزرگ جهان است که تقریبا دو برابر کشور آلمان می باشد. بلندترین قله جنوب شرقی آسیا که در کوهستان کیمابالو قرار دارد در این جزیره می باشد.

  1. جزیره ماداگاسکار (Madagascar Island )

جزیره ماداگاسکار در سواحل شرقی آفریقا در اقیانوس هند واقع شده است. گفته می شود تحقیقات نشان داده که جزیره ماداگاسکار 88 میلیون سال پیش با جدا شدن از شبه قاره هند ، شکل گرفته است. تقریبا 250000 گونه مختلف حیوانات در این جزیره زندگی می کنند و نکته جالب تر اینست که تقریبا 70% این حیوانات در هیچ جای دنیا یافت نمی شوند.

  1. جزیره بافین (Baffin Island )

بافین بزرگترین جزیره در کانادا است که مساحتی برابر 507451 کیلومتر مربع دارد. بافین یک جزیره فوق العاده سرد که که متوسط دمای آن -8 درجه است. حیوانات مختلف و مشهوری در این جزیره یافت می شوند از جمله خرس قطبی و گرگ های قطبی.