بسیاری از پایگاه‌های نظامی دنیا که با هزینه‌های گزاف ساخته شده، بعد از مدت‌ها متروکه و از رده خارج می‌شوند.

به نقل از پایگاه لاو مانی، تأسیسات نظامی هرگز کم ارزش نبوده است. علاوه بر مبالغ چشمگیری که برای راه اندازی آن‌ها لازم است، از کار افتادن این امکانات برای نیرو‌های مسلح هر کشوری می‌تواند بسیار گران تمام شود.

در این گزارش شما را با تعدادی از این پایگاه های مهم، اما متروکه دنیا آشنا می‌کنیم که با هزینه‌های گزاف ساخته شدند.

پایگاه عملیاتی فاب شنک، لوگر، افغانستان

این پایگاه عملیاتی واقع در شرق افغانستان، در سال ۲۰۰۸ توسط ارتش آمریکا تاسیس شد و توسط نیرو‌های ائتلاف به عنوان یک مرکز استراتژیک برای آموزش نیرو‌های امنیت ملی و پلیس افغانستان مورد استفاده قرار گرفت. میلیون‌ها دلار برای ساخت و توسعه این مرکز هزینه شد. گفته می‌شد این پایگاه همانند باتلاق، پول مودیان آمریکایی را می‌بلعد.

در سال ۲۰۱۴ با عقب نشینی اکثر نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، تغییرات بزرگی رخ داد. این پایگاه به پلیس افغانستان تحویل داده شد، اما از آن زمان تاکنون عمدتا مورد استفاده قرار نگرفته و عملاً از رده خارج شده است.

قلعه‌های مونسل، خور تیمز، انگلیس

این قلعه‌های دریایی در منطقه خور تیمز و در فاصله سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۳ ساخته شد، تا از لندن در برابر حملات هوایی و دریایی نازی‌ها دفاع کند.

این سازه‌ها به نام طراحشان گای مونسل نامگذاری شده اند. چهار قلعه دریایی و سه قلعه ارتش با هزینه ۷۲۴ هزار پوند ساخته شده اند که با نرخ تورم امروز معادل ۳۴ میلیون پوند (۴۳ میلیون دلار) می‌شود. پس از جنگ، ارتش انگلیس به سرعت قلعه‌های دریایی را رها کرد. امروز تنها دو مورد از آن‌ها باقی مانده است.

پایگاه نیروی هوایی Chanute، رانتول، آمریکا

پایگاه نیروی هوایی Chanute در ایالت ایلینوی آمریکا در طول جنگ جهانی اول به عنوان یک مرکز آموزشی تاسیس شد. ساخت این پایگاه در سال ۱۹۱۷ با هزینه ۱ میلیون دلار یعنی حدود ۲۰ میلیون دلار (۱۶ میلیون پوند) به پول امروز به پایان رسید.

س از جنگ جهانی دوم، Chanute همچنان یک پایگاه آموزشی بسیار مهم بود. اما پایان جنگ سرد نیز باعث نابودی این پایگاه شد. این پایگاه در دسامبر ۱۹۹۳ برای همیشه بسته شد.

قلعه کاوناس، لیتوانی

قلعه عظیم کاوناس در جنوب لیتوانی طی ۳۳ سال از ۱۸۸۲ تا ۱۹۱۵ برای محافظت از امپراتوری روسیه، که در آن زمان منطقه را در برابر حمله آلمان کنترل می‌کرد، ساخته شد. این پایگاه نظامی در زمان خود بزرگترین ساختار دفاعی لیتوانی بود.

ساخت این پایگاه ۷.۶ میلیون دلار معادل ۲۳۲ میلیون دلار (۱۸۲ میلیون پوند) آب خورد. اولین آزمایش جدی این پایگاه، در زمان جنگ جهانی اول و در هنگام محاصره از سوی نیرو‌های آلمانی رخ داد. علیرغم بمباران بی وقفه، این مرکز ۱۱ بار دوام آورد.

در سال ۱۹۵۸ این پایگاه به یک موزه یادبود جنگ تغییر کاربری داد.

انبار ارتش ساوانا، آمریکا

انبار ارتش ساوانا با مساحت بیش از ۱۳ هزار هکتار، در ساحل رودخانه می‌سی سی پی در فاصله کمی از شهر ساوانا در ایالت ایلینوی واقع شده است. این تاسیسات در سال ۱۹۱۷ به عنوان میدان آزمایش توپخانه ساخته شد.

کل هزینه ساخت آن ۵۸۵ هزار دلار معادل ۱۱.۷ میلیون دلار (۹ میلیون پوند) به پول امروز می‌شد. پایان جنگ سرد میخ آخر بر تابوت این ساختمان نظامی بود و در سال ۲۰۰۰ رسما تعطیل شد.

اولاوسورن، ترومسو، نروژ

این پایگاه دریایی مخفی در نزدیکی ترومسو توسط نیروی دریایی نروژ در اواخر دهه ۱۹۶۰ ساخته شد. هزینه آن یک ثروت مطلق بود: صورتحساب نهایی آن ۴۹۴ میلیون دلار شد که با نرخ تورم امروز حدود ۳.۸ میلیارد دلار (۳ میلیارد پوند) می‌شود.

این پایگاه در سال ۲۰۰۲ از رده خارج شد و در سال ۲۰۰۹ توسط دولت نروژ رسما تعطیل شد.

مجتمع حفاظتی استنلی آر. میکلسن، نکوما، آمریکا

مجتمع حفاظتی استنلی آر. میکلسن در نکوما، ایالت داکوتای شمالی در آوریل ۱۹۷۵ با هزینه ۶ میلیارد دلار (۴.۷ میلیارد پوند) به نرخ امروز ساخته شد.

این پایگاه در فوریه ۱۹۷۶ غیرفعال و تقریباً توسط مقامات آمریکایی رها شد.