برخی طراحان داخلی بر این باورند که فضای داخلی کاخ‌های ریاست‌جمهوری دنیا به طرز شگفت‌انگیزی، منحصر بفرد و چشمگیر هستند.

رئیس جمهور یک کشور، هم مسئولیت‌های فوق العاده‌ای مهمی بر عهده دارد و هم از مزایای این مقام برخوردار می‌شود. یکی این مزیت ها، اقامت در کاخ‌های باشکوه ریاست جمهوری است.

در این گزارش به مرور باشکوهترین کاخ‌های ریاست جمهوری در کشور‌های مختلف با تمرکز ویژه بر طراحی داخلی خواهیم پرداخت.

کاخ ریاست جمهوری آک اردا، نورالسلطان، قزاقستان

این قصر در شهر نور سلطان، پایتخت جدید قزاقستان واقع شده است و بیش از ۳۵۰۰۰ متر مربع زیربنا دارد. این کاخ در چهار طبقه بنا شده که طبقه اول شامل سالن‌های کنفرانس است. طبقه دوم دفاتر کارمندان ریاست جمهوری را در خود جای داده، طبقه سوم ویژه بزرگان خارجی و طبقه چهارم نیز سالن اجتماعات است. در این کاخ از یک طرح طلایی لوکس با ۲۱ نوع مختلف سنگ مرمر برای کف استفاده شده است.

کاخ سفید، واشنگتن دی سی، آمریکا

از زمان جورج واشنگتن، اولین رئیس جمهور آمریکا، این مکان به عنوان محل اقامت رسمی تمامی رؤسای جمهور این کشور شناخته می‌شود.

در کاخ سفید فضای داخلی وسیع برای اسکان رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و کارکنان ریاست جمهوری در نظر گرفته شده است. کاخ سفید در مساحتی به وسعت ۵۵۰۰۰ فوت مربع با ۱۳۲ اتاق و ۳۵ حمام ساخته شده است. شاید معروف‌ترین اتاق این کاخ، اتاق بیضی باشد که دفتر رئیس جمهور و اتاق خواب لینکلن در آن واقع است.

کاخ کرملین، مسکو، روسیه

کرملین یکی دیگر از اقامتگاه‌های اعجاب انگیز ریاست جمهوری در تاریخ جهان است. این بنا منحصربفرد پس از جان سالم بدر بردن از دو جنگ جهانی، اکنون محل اقامت رسمی رئیس جمهور روسیه است. کل زیربنا کرملین ۲۵۰۰۰ متر مربع و دارای پنج سالن پذیرایی است. این کاخ با بهره گیری از رنگ طلایی و دیوار‌های مزین با آثار هنری فوق العاده، یکی از خیره کننده‌ترین فضای داخلی کاخ‌های ریاست جمهوری در جهان را دارد.

کاخ هوفبورگ، وین، اتریش

کاخ هوفبورگ در وین نمونه دیگری از کاخ‌های ریاست جمهوری با فرهنگ غنی است. قدمت این کاخ به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد و یک شاهکار کلاسیک دوره باروک محسوب می‌شود. این کاخ زمانی محل اقامت امپراتور اتریش بود و اکنون اقامتگاه رسمی رئیس جمهور اتریش است. مساحت آن ۲۴۰ هزار متر مربع با ۱۹ حیاط و ۲، ۶۰۰ اتاق است. هوفبورگ یکی از بزرگترین کاخ‌های ریاست جمهوری در جهان است.

پالاسیو دا آلوورادا، برازیلیا، برزیل

کاخ ریاست جمهوری برزیل از حیث زیبایی و طراحی از خیره کننده‌ترین انواع خود است. این کاخ به سبک مدرن و معماری با رنگ‌های مینیمالیستی مانند سفید و خاکستری ساخته شده است. از بعد عمر بنا، آن را باید یکی از جوانترین کاخ‌های ریاست جمهوری در این فهرست دانست. اسکار نیمییر، معمار مشهور به سبک‌های مدرن معماری این کاخ را طراحی کرد و در سال ۱۹۵۸ ساخت آن به اتمام رسید. همچنین این کاخ یکی از کاخ‌های کوچک از نظر مساحت است که فقط ۷۰۰۰ متر مربع مساحت و سه طبقه دارد.

کاخ الیزه، پاریس، فرانسه

قدمت این بنا به قرن هجدهم برمی گردد و از اواسط دهه ۱۸۰۰ به عنوان محل اقامت رسمی رئیس جمهور فرانسه مورد استفاده قرار گرفته است. الیزه ۳۶۵ اتاق و سه طبقه دارد که از طبقه همکف برای دیدار با بزرگان خارجی استفاده می‌شود. طبقه اول شامل “اتاق طلا” است که رؤسای جمهور فرانسه همیشه از آن برای مطالعه استفاده می‌کردند. فضای داخلی آن مشابه دیگر کاخ‌های تاریخی اروپایی است. الیزه مملو است از ترکیب رنگ‌های طلایی و قرمز رنگ، آثار هنری و فرش‌های رنگارنگ و لوستر‌ها زیباست.

مجتمع ریاست جمهوری، آنکارا، ترکیه

این کاخ جوانترین اقامتگاه ریاست جمهوری در دنیاست که درست چند سال پیش به عنوان محل اقامت رسمی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ساخته شد. گزارش شده هزینه ساخت آن بیش از ۶۰۰ میلیون دلار بوده است. طبقه همکف آن به مساحت ۳۰۰۰۰۰ متر مربع و در مجموع ۱۱۵۰ اتاق دارد. در ساخت این کاخ از یک طراحی کاملا مدرن، با یک راه پله با طراحی منحصر به فرد استفاده شده و در آنجا حتی فرصت سرزدن به یک باغ گیاه شناسی مهیا شده است. مساحت کاخ ریاست جمهوری ترکیه ۳۰ برابر کاخ سفید است!

کاخ بلویو، برلین، آلمان

این کاخ حدود دو دهه اقامتگاه رسمی ریاست جمهوری آلمان بوده است. این بنا دارای سه بال و دو طبقه است و از سبک معماری اولیه نئوکلاسیک پیروی می‌کند. کاخ بلویو در اواخر قرن هجدهم از سوی مایکل فیلیپ دانیل بومان، معمار آلمانی به پایان رسید. فضای داخلی آن خیره کننده و ترکیبی متضاد از رنگ‌های کرم و قهوه‌ای تیره است.

کاخ پراگ، پراگ، جمهوری چک

کاخ پراگ، یکی از قدیمی‌ترین کاخ‌های ریاست جمهوری دنیاست (در قرن ۹ ساخته شده است) و به عنوان بزرگترین قلعه باستانی جهان نامش در کتاب رکورد‌های جهانی گینس ثبت شده است. فضایی داخلی آن در حدود ۷۰ هزار متر مربع است و در ساخت آن از رنگ‌های روشن و طلایی استفاده شده است.