می‌دانید بلندترین آبشار دنیا کجاست؟ دیدن آبشار بسیار بزرگی که صدها متر به‌سمت پایین، و میان مسیل یا درهٔ عمیقی سرازیر می‌شود، از آن تجربه‌هایی است که شاید یک‌بار در زندگی انسان رخ بدهد. به همین خاطر است که وقتی آدم فهرست بلندترین آبشارهای دنیا را می‌خواند، با تمام وجود می‌خواهد این آفریده‌های فوق‌العادهٔ طبیعت را از نزدیک تماشا کند. اگر چنین رویایی در سر دارید، فعلا این مقاله را تا انتها بخوانید و ببینید، و با بلندترین آبشارهای دنیا آشنا شوید.

۱. آبشار آنخل، ونزوئلا

ارتفاع آبشار: ۹۷۹ متر

آبشار آنخل (Angel) در پارک ملی کانایما (Canaima) در ایالت بولیوار (Bolivar) کشور ونزوئلا واقع شده و طولانی‌ترین ریزشگاه آن از سطح صاف تخت‌تپهٔ اویان (Auyán-Tepuí) تقریبا ۸۰۷ متر است. آنخل، بلندترین آبشار دنیا محسوب می‌شود که به‌صورت دائمی جریان دارد. این آبشار را به‌خاطر جیمز کروفورد اینجل (James Crawford Angel)، ماجراجوی آمریکایی نام‌گذاری کردند که در زبان اسپانیایی آنخل تلفظ می‌شود. اینجل در سال ۱۹۳۳ برفراز این منطقه پرواز می‌کرد که هواپیمایش دچار نقص فنی شد و به‌ناچار اینجا فرود آمد؛ بعد هم به‌طور تصادفی بلندترین آبشار دنیا را کشف کرد. این آبشار یکی از شاخه‌های رودخانهٔ کاراو (Carrao) را تشکیل می‌دهد و در میان محلی‌ها به‌نام‌های کرپاکوپای مرو (Kerepakupai Merú)، پارکوپا مرو (Parecupa Merú)، سالتو آنخل (Salto Angel) و سالتو چورون مرو (Salto Churún Merú) هم مشهور است که همگی به‌معنی آبشار عمیق‌ترین مکان هستند.

۲. آبشار توگلا، آفریقای جنوبی

ارتفاع آبشار: ۹۴۸ متر

در زمان مناسب سال و به‌ویژه پس از بارانی شدید، آبشار توگلا (Tugela) را می‌توان از جادهٔ اصلی به‌راحتی دید. این آبشار در سرچشمهٔ رودخانهٔ توگلا در کوه‌های دراکنزبرگ (Drakensberg) در استان کوازولو ناتال (KwaZulu-Natal) واقع شده و بلندترین آبشار آفریقای جنوبی است. ناگفته نماند که بعضی‌ها معتقدند توگلا بلندترین آبشار دنیا است، نه آنخل.

۳. آبشار ترس هرماناس، پرو

ارتفاع آبشار: ۹۱۴ متر

ترس هرماناس (Tres Hermanas) در زبان اسپانیایی به‌معنای سه خواهر است و به‌خاطر سه ردیفی که دارد به این نام معروف شده است. آبشار ترس هرماناس در منطقهٔ آیاکوچو (Ayacucho) واقع شده که جنگل‌های استوایی سرسبزی دارد. دو ردیف این آبشار ۹۱۴ متری به یک حوضچهٔ بزرگ و سومی به رودخانهٔ کوتیویرنی (Cutivireni) می‌ریزند.

۴. آبشار اولوپنا، ایالات متحده

ارتفاع آبشار: ۹۰۰ متر

آبشار اولوپنا (Olo’upena) در شمال‌شرقی مولوکای (Molokai) از جزایر هاوایی واقع شده است. یکی از بلندترین صخره‌های ساحلی دنیا، بستر این آبشار برای سرازیر شدن است. این آبشار از جریان کوتاه و فصلی نشئت می‌گیرد و آن را فقط از آسمان یا اقیانوس می‌توان تماشا کرد، چون در دل صخره‌ها پنهان شده و به پایین سرازیر می‌شود.

۵. آبشار یومبیلا، پرو

ارتفاع آبشار: ۸۹۶ متر

یومبیلا (Yumbilla) در زبان کچوا (Quechua)، زبان مردم منطقهٔ آمازوناس (Amazonas) به‌معنای قلب عاشق است. شکل آبشار تماشایی یومبیلا هم که در جنگل کوییسپس (Cuispes) واقع شده، شبیه قلب است. پنجمین آبشار بلند دنیا علی‌رغم اینکه حجم آب کمی دارد، اما چشم آدمی را به خود خیره می‌کند، چون آب آن به قطره‌های نقره‌فامی می‌ماند که راه خود را از میان ابرهای جنگل باز کرده و به پایین سرازیر می‌شوند.