زیره دست‌نیافتنی نام جزیره‌ای است در اقیانوس اطلس جنوبی در ۴۵ کیلومتری جنوب غرب تریستان داکونیا. این جزیره که یک آتشفشان مرده است بخشی از مجمع الجزایر تریستان داکونیا به شمار می رود و سطح جزیره ۱۴ کیلومتر مربع بیشتر نیست. آتشفشانی که این جزیره را ساخته آخرین بار شش میلیون سال پیش فعال بوده‌است.

مجمع الجزایر تریستان داکونیا دورافتاده ترین جزیره مسکونی جهان به شمار می رود که از نزدیک ترین همسایه خود که سن هلنا است 2000 کیلومتر فاصله دارد. هرچند این جزیره از آفریقای جنوبی قابل دسترس است ولی برای رسیدن به آن باید سفری شش روزه را پیمود. کشتی های کروز مختلفی سفر به این جزیره را در پکیج های خود دارند.

این جزیره با ۲۷۲ نفر جمعیت دورترین نقطه مسکونی در جهان است و به قدری کوچک است که فرودگاه ندارد. اولین بار شخصی به نام تریستائو دی چانها اهل پرتغال این جزیره را کشف کرد نام خود را روی آن گذاشت. بر خلاف کوچک و دور از دسترس بودنش ، جزیره تریستان تاریخ غنی و حیات وحشی منحصر به خودش را دارد.

تریستان ، علاوه بر بومیانش، میزبان کوچکترین پرنده جهان است که قادر به پرواز نیست و در جای دیگری دیده نشده است. به دلیل خزه‌ها و جلبک‌های بسیار زیاد و صخره‌های آتشفشانی که زیر آب قرار گرفته و از روی آب دیده نمی‌شوند، نزدیک شدن به این جزیره بسیار مشکل است به طوری که تا به حال کشتی‌ها و قایق‌های زیادی در نزدیک آن غرق شده‌اند.

حتی با وجود جاذبه های متعدد و منحصر به فردی که این جزیره دارد ، صنعت توریسم نقشی در اقتصاد این جزیره دیدنی و دور افتاده ندارد ، مردمان این جزیره بیشتر درآمد خود را از فروش خرچنگ و لابستر همچنین تمبرهای پستی و سکه های قدیمی به کلکسیون دارها کسب می کنند.

ساکنان آن ازطریق اینترنت خریدهای خود را انجام می دهند و مدت ها طول می کشد تا آنچه سفارش داده اند به دستشان برسد و تقریبا می توان گفت تمام مردم این جزیره کشاورزی می کنند.