رود سند یا رود ایندوس (Indus River) رود بزرگی است که در کشور پاکستان جریان دارد. این رود از تبت غربی در چین و نواحی شمالی هند نیز عبور می‌کند.برخی رود نیل و برخی رود آمازون را طولانی‌ترین رود جهان می‌دانند. به نظر شما حق با کیست؟ رود نیل طولانی تر است یا آمازون؟

شاید باورش سخت باشد، اما هنوز بحث‌های فراوانی در مورد اندازه‌ی طولانی‌ترین رودهای جهان وجود دارد. در دنیای ما وجود رودها برای تجارت، کشاورزی و بقای نسل بشر بسیار ضروری است، اما با همه‌ی پیشرفتی که در علم و تکنولوژی وجود داشته، اندازه‌گیری طول رودها هنوز امری تقریبی است تا حدی که طی سال‌های گذشته بر سر این که طولانی‌ترین رود جهان آمازون است یا نیل، اختلاف نظر وجود داشته است. در لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید تلاش شده است تا ترتیب اندازه‌ی طول رودها با نظر اکثریت جامعه‌ی علمی هماهنگی داشته باشد.

۲۵. رود سالوین
سالوین (Salween) که در زبان چینی به معنی «رود خشمگین» است، طولی به اندازه‌ی حدود ۲۸۱۵ کیلومتر دارد و از فلات تبت (Tibetan Plateau) به دریای آندامان (Andaman Sea) در جنوب‌شرقی آسیا می‌ریزد.

۲۴. سیردریا
سیردریا (Syr Darya) یا سیحون نام رودی در آسیای میانه است که از کوهستان تیان شان (Tian Shan) در قرقیزستان سرچشمه می‌گیرد و مسافتی حدود ۲۲۱۲ کیلومتر را طی می‌کند و سرانجام به دریاچه آرال (Aral Sea) ختم می‌شود.

۲۳. رود سائو فرانسیسکو
سائو فرانسیسکو (São Francisco) نام رودی در کشور برزیل است که طولی حدود ۲۹۱۴ کیلومتر دارد و طولانی‌ترین رودی است که به‌طور کامل در خاک برزیل جریان دارد. این رود همچنین چهارمین رود طویل در آمریکای جنوبی است.

۲۲. رود سند
رود سند یا رود ایندوس (Indus River) رود بزرگی است که در کشور پاکستان جریان دارد. این رود از تبت غربی در چین و نواحی شمالی هند نیز عبور می‌کند.

۲۱. رود یوکان
رودخانه‌ی یوکان (Yukon River) یکی از مسیل‌های اصلی در شمال‌غربی آمریکای شمالی است. منبع این رود در بریتیش کلمبیا (British Columbia) در کانادا واقع شده و نام این رود برگرفته از منطقه‌ی یوکان است. نیمه‌ی پایینی این رود در ایالت آلاسکا در آمریکا قرار گرفته است. این رود طولی به اندازه‌ی ۳۱۹۰ کیلومتر دارد و به دریای برینگ (Bering Sea) در دلتای یوکان.کاسکوکویم (Yukon.Kuskokwim) ختم می‌شود.

۲۰. رود پوروس
رور پوروس (Purus) انشعابی از رود آمازون در آمریکای جنوبی است. حوضه‌ی آبریز این رود ۶۳۱۶۶ کیلومترمربع است.

۱۹. رود مادیرا
رود مادیرا (Madeira River) یک مسیر آبی اصلی در آمریکای جنوبی است و طولی حدود ۳۲۵۰ کیلومتر دارد. این رود طولانی‌ترین انشعاب رود آمازون است.

۱۸. اروندرود
اروندرود (Shatt al.Arab) نام رودی در جنوب‌غربی آسیا است که ۲۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود از تلاقی دو رود دجله (Euphrates) و فرات (Tigris) در شهر قرنه‌ از استان بصره در عراق تشکیل شده است.

۱۷. رود ولگا
رود ولگا (Volga) بلنترین رود در قاره‌ی اروپا است. این رود همچنین از نظر حجم دبی نیز بزرگ‌ترین رود این قاره محسوب می‌شود. رود ولگا از مرکز روسیه جریان پیدا می‌کند.

۱۶. رود توکانتینس
رود توکانتینس (Tocantins) نام رودی در برزیل است که در زبان توپی (Tupi) که یکی از زبان‌های بومی آمریکا است، به معنی «منقار پرنده‌ی توکان» است. این رود با طولی به اندازه‌ی ۲۶۴۰ کیلومتر از جنوب به شمال جریان دارد.

۱۵. رود مورای
رود مورای (Murray River) طولانی‌ترین رود استرالیا است؛ با طولی به اندازه‌ی ۲۳۷۵ کیلومتر از کوهستان آلپ استرالیا جریان پیدا می‌کند و به دریاچه الکساندرینا (Alexandrina) می‌ریزد.

۱۴. رودخانه نیجر
رودخانه‌ی نیجر سومین رود طویل در آفریقا است. این رود انشعاب اصلی رود بنوئه (Benue River) است.

۱۳. رود مکنزی
رود مکنزی (Mackenzie River) طولانی‌ترین رود کانادا است. این رود از میان یک ناحیه‌ی وسیع جنگل و توندرا جریان دارد و به‌طور کامل در نواحی شمال غرب کشور قرار گرفته است.

۱۲. رود مکونگ
رود مکونگ (Mekong) رودی در جنوب‌شرقی آسیا است. این رود دوازدهمین رود طویل دنیا و هفتمین رود طویل آسیا است. طول تخمینی آن ۴۳۵۰ کیلومتر است.

۱۱. رود لنا
رود لنا (Lena) شرقی‌ترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی می‌ریزد.

۱۰. رود آمور
رود آمور (Amur) که با نام هلیونگ‌جیانگ (Heilong Jiang) نیز شناخته می‌شود، دهمین رود طویل جهان است که مرز بین خاور دور روسیه و شمال‌شرق چین را تشکیل می‌دهد.

۹. رود کنگو
رود کنگو (Congo) رودی در آفریقا و عمیق‌ترین رود جهان است که عمقی به طول ۲۲۰ متر دارد. این روز سومین رور بزرگ جهان از نظر حجم دبی است.

۸. رود پانارا
رود پانارا (Paraná River) رودی در میانه‌ی مرکزی آمریکای جنوبی است که با طولی به اندازه‌ی ۴۸۸۰ کیلومتر از برزیل پاراگوئه و آرژانتین عبور می‌کند. این رود دومین رود طویل آمریکای جنوبی است.

۷. رود اب
رود اب (Ob River) یک رود بزرگ در غرب سیبری در روسیه و هفتمین رود طویل جهان است. این رود غربی‌ترین رود از بین سه رود بزرگ سیبری است که به اقیانوس منجمد شمالی می‌ریزد.

۶. رود زرد
رود زرد (Yellow River) یا رود هانگ‌هی (Huang He) با طول ۵۴۶۴ کیلومتر دومین رود طویل چین و ششمین رود طویل جهان است.

۵. رود ینی‌سئی
رود ینی‌سئی (Yenisei) طولانی‌ترین رودی است که به اقیانوس منجمد شمالی ختم می‌شود. این رود از مغولستان سرچشمه گرفته و از نواحی شمالی عبور کرده و به خلیج ینی‌سئی در دریای کارا (Kara Sea) ختم می‌شود.

۴. رود می‌سی‌سی‌پی
رود می‌سی‌سی‌پی (Mississippi River) طولانی‌ترین رود آمریکای شمالی است که به‌طور کامل در آمریکا جریان دارد. این رو از شمال ایالت مینه‌سوتا شروع می‌شود و به اندازه ۴۰۷۰ کیلومتر مسیری پرپیچ و خم را رو به جنوب طی می‌کند تا سرانجام به دلتای رود می‌سی‌سی‌پی در خلیج مکزیک ختم می‌شود.

۳. رود یانگ‌تسه
رود یانگ‌تسه (Yangtze) یا چانگ‌جیانگ (Chang Jiang) طولانی‌ترین رود آسیا و سومین رود طویل جهان است. این رود با طول ۶۴۱۸ از یخچال‌های فلات تبت.چینگهای (Qinghai.Tibet Plateau) در استان چینگهای (Qinghai) چین شروع و به دریای شرقی چین در شانگهای ختم می‌شود.

۲. رود آمازون
رود آمازون (Amazon River) در آمریکای جنوبی دومین رود طویل جهان و از نظر حجم آب بزرگ‌ترین رود جهان است. همچنین رود آمازون عریض‌ترین رود جهان محسوب می‌شود.

۱. رود نیل
رود نیل (Nile) رودی بزرگ در شمال شرق آفریقا است که به شمال جریان دارد و به‌عنوان طولانی‌ترین رود جهان شناخته می‌شود. این رود ۶۶۵۰ کیلومتر طول دارد.

منبع:کجارو